I och med att Terex sålde sin verksamhet av hjullastare och grävmaskiner så kommer dessa produkter, från och med den 1:a januari 2017,  att gå tillbaka till sitt välkända varumärka Schaeff.

Entreprenad

Vi är svensk importör av Schaeff (f.d Terex) och ATLAS entreprenadmaskiner. Vi saluför Schaeff`s program av hjullastare, bandgrävare och hjulgrävare. ATLAS modellprogram innehåller bandgrävare, hjulgrävare, och hjulgrävare avsedda för järnvägen.

I landet har vi flera återförsäljare som erbjuder försäljning, service och reservdelar. Gå in under fliken återförsäljare för mer info eller se nedan:

Återförsäljare

Götaland:

Staffanstorp:
Göranssons Maskiner
046-5406000

Karlskrona:
Sundahls Maskinaffär
0455-59600

Växjö:
Sundahls Maskinaffär
0470-744000

Vetlanda:
Höglandets Maskin
0383-747740

Kungälv:
Axima i Göteborg
0725-688 201

Motala:
MaskinCity
0141-202290

Svealand:

Karlstad:
Maskin Väst
054-808380

Uppsala:
Traktor Nord
018-183080

Södertälje:
Traktor Nord
08-50665700

Norrland:

Hudiksvall:
X-Maskiner
0650-16100

Sundsvall:
X-Maskiner
060-525656

Örnsköldsvik:
X-Maskiner
0660-71045

Östersund:
X-Maskiner
063-36393

Piteå:
Traktor City
0911-66420

Försäljningschef

Niklas Loven
Försäljningschef Entreprenad
0470-744018
niklas.loven@sundahls.se

Verkstad Växjö

David Johansson
Telefon: 0470-744031
david.johansson@sundahls.se

Logistik

Kristian Danielsson
0470-744016

kristian.danielsson@sundahls.se

Säljare Växjö

Benny Eriksson
Säljare Entreprenad
0470-744035
benny.eriksson@sundahls.se

Reservdelar Växjö

Fredrik Gustavsson
Direktnr: 0470-744024
Gruppnr: 0470-744020
fredrik.gustavsson@sundahls.se

Säljare Karlskrona

Jens Bengtsson
Säljare Karlskrona
0455-59601
jens.bengtsson@sundahls.se

Reservdelar Växjö

Tommy Malmkvist
Direktnr: 0470-744025
Gruppnr: 0470-744020
tommy.malmkvist@sundahls.se